Instrukcja - Mozaika metalowa – imozaiki.pl

Instrukcja - Mozaika metalowa

Dziękujemy za zakup naszej mozaiki .

Uprzejmie prosimy o zapoznanie się z poniższymi informacjami, które pomogą Państwu w prawidłowym zamontowaniu mozaiki i ułatwią jej użytkowanie.

Ponadto , zastosowanie się do naszych  wskazówek i zaleceń będzie warunkiem pozytywnego rozpatrzenia ew. reklamacji.

 

MOZAIKA METALOWA

 

PRZYCINANIE MOZAIKI:

  1. Mozaiki metalowe zaleca się przycinać : piłką ręczną, szlifierką kątową z tarczą diamentową lub brzeszczotem do stali nierdzewnej .
  2. Otwory okrągłe wykonuje się wiertłem diamentowym ( do metalu)
  3. Przycinanie mozaiki jest trudne i wymaga użycia profesjonalnych urządzeń do cięcia dlatego zalecamy takie projektowanie wzoru aby nie było konieczności przycinania poszczególnych elementów.

PRZYGOTOWANIE PODŁOŻA I KLEJENIE MOZAIKI

  1. Przed przyklejeniem mozaiki należy odpowiednio przygotować podłoże tak, aby było:

czyste, odtłuszczone, niepylące , równe i stabilne. Wszelkie nierówności powinny zostać zniwelowane.

  1. Podłoże powinno zostać zagruntowane odpowiednim płynem gruntującym przy pomocy szerokiego pędzla lub wałka malarskiego. W pomieszczeniach o dużej wilgotności należy stosować grunt izolacyjny.
  2. W przypadku mozaiki metalowej nie stosuje się montażu bezszczelinowego czyli : „ na styk”
  3. Mozaiki należy kleić na zaprawach białych, elastycznych przeznaczonych do układania w/w mozaiki, zgodnie z wytycznymi producenta.
  4. Plastry mozaiki zazwyczaj zabezpieczone są transparentną folią ochronną, którą należy usunąć przed przystąpieniem do klejenia mozaiki.
  5. Klej rozprowadza się przy pomocy szpachli zębatej ( grubość kleju - zgodna z zaleceniami producenta kleju) w ten sposób aby po jej przeciągnięciu po powierzchni kleju powstały równoległe bruzdy. Mozaiki przyklejamy na świeżo położony klej i dociskamy równomiernie.
  6. Montując poszczególne plastry należy się wcześniej upewnić w jaki sposób ułożyć mozaikę aby uzyskać zamierzony efekt ( szlify, „linie” powinny być ułożone we właściwym kierunku)
  7. Miejsca styku płytek: naroża, łączenia sian i podłóg powinno się uszczelniać fuga elastyczną( np. silikon) lub profilem łącznikowym. Silikonem należy również uszczelniać miejsca montażu elementów ( np. baterie) umieszczanych na powierzchni pytek.
  8. Plastry poszczególnych płytek mozaiki oddzielamy „krzyżykami”
  9. . Po przyklejeniu plastra powinno się niezwłocznie usunąć resztki kleju zarówno z powierzchni mozaiki jak i z narzędzi i rąk.
  10. Pozostawić bez użytkowania min. 24 godziny

SPOINOWANIE

  1. Przed wykonaniem spoinowania zaleca się wykonanie testu fugi na mniejszej powierzchni aby sprawdzić czy nie pojawiają się ew. przebarwienia.
  2. Powinno się używać spoin drobnoziarnistych przeznaczonych do mozaiki metalowej.
  3. Przy spoinowaniu mozaiki miedzianej powinno się stosować fugi o neutralnym składzie aby nie uszkodzić powierzchni mozaiki.
  4. Do spoinowania zaleca się używanie pacy gumowej.
  5. Spoinę można kłaść równo z powierzchnią plastra bądź stosować jej częściowe wybieranie
  6. Po nałożeniu należy oczyścić powierzchnię mozaiki czystą gąbką i wodą oraz zostawić materiał na min. 24 godziny - bez możliwości użytkowania.

 

PIELĘGNACJA

  1. Do pielęgnacji mozaik należy stosować środki bez właściwości ściernych, odpowiednie dla stali nierdzewnej , miedzi, zgodnie z załączoną instrukcją.
  2. Mozaiki czyścimy przy pomocy gładkich, delikatnych materiałów.
  3. Należy uważać aby na mozaikach nie dopuścić do zaschnięcia i pozostawienia środków czyszczących.
  4. Na powierzchni płytek zaleca się nie zostawiać resztek jedzenia, picia, gorących naczyń metalowych lub produktów umieszczonych w metalowych puszkach, pojemnikach itp.

 

KONSERWACJA:

1.Mozaiki stalowe: wykonane ze stali nierdzewnej są odporne na korozje dzięki tzw. „warstwie pasywacyjnej”. Stal nierdzewna jest odporna  na  korozję w środowisku atmosferycznym, działanie wody, pary wodnej, wilgoci i kwasów.

  1. Mozaiki miedziane: pod wpływem działania wilgoci, dwutlenku węgla oraz innych warunków atmosferycznych miedz ulega tzw. „pasywacji” i pokrywa się charakterystyczną, zieloną „patyną” .

Na rynku dostępne są specjalistyczne preparaty do czyszczenia miedzi , które należy stosować zgodnie z podaną instrukcją

UWAGI

  1. Mozaiki produkowane są z naturalnych surowców dlatego grubość oraz wielkość plastra może być zróżnicowana. ( tolerancja od wymiarów podanych w katalogu wynosi +/- 2 % )
  2. Należy zwrócić uwagę aby mozaika przeznaczona do jednego pomieszczenia była zamawiana z jednej partii.
  3. Przed montażem mozaiki należy upewnić się , ze zakupiony towar jest odpowiedniej jakości , w odpowiednim wymiarze i kolorze. Nie zastosowanie się do w/ w zaleceń nie stanowi podstaw do reklamacji.
  4. Ponadto mozaika powinna być zastosowana zgodnie z jej przeznaczeniem,
  5. Nie uwzględniamy reklamacji wynikającej z nieprawidłowego montażu mozaiki lub po zamontowaniu mozaiki.