Wprowadź styl vintage do swojego wnętrza – imozaiki.pl

Wprowadź styl vintage do swojego wnętrza

Styl vintage cechuje się zamiłowaniem do rzeczy starych, posiadających historię. Jego miłośnicy najchętniej sięgają po elementy wystroju pochodzące z czasów wiktoriańskich, a najczęściej z początków XX wieku do lat 70. Przedmioty mogą być delikatnie pokryte rdzą, zaśniedziałe lub zniszczone. Ważne, by posiadały duszę. Oprócz podstarzałych mebli, armatury i dekoracji, ważna jest również aranżacja ścian oraz podłóg. Sprawdź, jak łatwo wprowadzić styl vintage w swojej przestrzeni.

Zacznijmy od podstaw

Aby stworzyć wnętrze w stylu vintage, najpierw należy odpowiednio zaaranżować ściany oraz podłogę. W salonie lub sypialni postaw na kwiecistą tapetę, stylizowaną na te pochodzące z lat 20. Sprawdzą się również mozaiki wzory w wiktoriańskim stylu. Ściany oraz sufit warto przyozdobić sztukaterią. Parkiet możesz wyłożyć drewnianymi panelami ułożonymi w jodełkę. W kuchni i łazience postaw na kontrastowe barwy płytek. Do kunsztownej, stylizowanej armatury i zdobionych, złoconych kurków i baterii doskonale sprawdzi się mozaika biała w połączeniu z czarną. Możesz wybrać klasyczne, prostokątne cegiełki albo wybrać modne heksagony. W kuchni postaw na płytki na podłodze oraz w przestrzeni między blatem a szafkami.  W łazience możesz obudować nimi wannę oraz prysznic, a także przyozdobić nimi ściany, wykładając je całe albo tworząc pojedyncze dekory. Kładąc je w pobliżu miejsc narażonych na zachlapania i kontakt z wodą postaw na wersję wodoodporną. Chcąc położyć ją na podłogę, wybierz opcję antypoślizgową.

Wprowadź styl vintage do swojego wnętrza

Meble z duszą

Styl vintage czerpie z przeszłości, a najbardziej uwielbia meble z czasów PRL-u. Wystarczy stary kredens, komoda, pluszowa kanapa albo bujany fotel, by nadać wnętrzu niepowtarzalnego charakteru. Możesz poszukać ich na własnym strychu albo w piwnicy, przejrzeć oferty w Internecie i odkupić za grosze albo wybrać się na giełdę staroci. Niekiedy meble będą potrzebowały renowacji. Możesz wtedy nadać im kolor, dopasowany do Twojego wnętrza i gustu.

Magia tkwi w szczegółach

Dodatki mogą całkowicie zmienić charakter Twojego wnętrza i są o wiele tańszym sposobem aranżacji. Jeśli Twój budżet nie pozwala na całkowity remont, postaw na dekoracje. Do pomieszczeń w stylu vintage będą pasowały plakaty oraz zdjęcia z lat 90. lub 80., kryształowe misy, karafki, wazony i cukiernice, a także różnego rodzaju (najlepiej szydełkowe) serwetki oraz obrusy. Warto wprowadzić ekstrawaganckie bibeloty, takie jak szklane ryby i inne oryginalne figurki. Podłogę możesz wyłożyć dywanem w stylu lat 70. W kuchni postaw na kunsztowne tace oraz zdobione sztućce i akcesoria.

Do wnętrz w stylu vintage warto wprowadzić trochę zieleni w postaci paproci, monstery i innych roślin. W aranżacji pomieszczeń pamiętaj o zachowaniu umiaru, aby nie stworzyć muzeum. Warto łączyć elementy nowoczesne ze starymi. Wtedy uzyskasz oryginalne i piękne wnętrze