Najlepsze sposoby montowania mozaiki – imozaiki.pl

Najlepsze sposoby montowania mozaiki

Mozaika to efektowny sposób na aranżację pomieszczenia. Najczęściej wykorzystywana jest w łazience oraz w kuchni, ale doskonale sprawdzi się również w salonie, sypialni oraz w przedpokoju. Możesz ją położyć zarówno na ścianie jak i na podłodze. Aby cieszyła oko i służyła latami, należy ją przyklejać, przestrzegając kilku zasad. Poznaj najlepsze sposoby montowania mozaiki.

Montaż mozaiki szklanej

Mozaika szklana do kuchni, łazienki czy salonu to piękna propozycja, która pozwoli Ci stworzyć oryginalną dekorację w Twoim domu. Jej montaż wymaga jednak staranności i podjęcia poszczególnych kroków. Bardzo ważne jest, zaplanowanie jej ułożenia, tak by uniknąć docinania elementów. Powierzchnia powinna być idealnie gładka. Mozaikę należy przyklejać, używając cienkiej warstwy dedykowanego kleju. Warto wybrać biały, który pozwala wydobyć głębie koloru niewielkich płytek. Przy układaniu istotne jest, aby zachować ten sam odstęp pomiędzy poszczególnymi elementami. W tym celu użyj krzyżyków dystansowych. Po przyklejeniu plastrów, odczekaj minimum 24 godziny, a następnie przystąp do fugowania mozaiki sprawdzoną zaprawą. Możesz także użyć dekoracyjnej, dostępnej w różnych kolorach oraz z brokatem. Nałóż ją za pomocą gumowej pacy i dociskaj ją tak, by wypełniła każdą szczelinę. Odczekaj chwilę, aż fuga się zwiąże. Nadmiar zaprawy usuń za pomocą wilgotnej gąbki.

 

Najlepsze sposoby montowania mozaiki

Mozaika samoprzylepna – montaż

Jeśli zależy Ci na prostej i szybkiej, a przy tym efektownej zmianie aranżacji to doskonałą propozycją jest samoprzylepna mozaika do kuchni, salonu, sypialni, czy na korytarz. Jej montaż jest bardzo prosty i nie potrzebujesz do niego dodatkowych klejów. Na początek dokładnie zmierz powierzchnie i oblicz ile arkuszy będziesz potrzebował. Grunt powinien być oczyszczony ze wszelkich zabrudzeń oraz suchy. Przyklejanie mozaiki rozpocznij od odklejenia kawałka folii, najlepiej w rogu. Przyłóż w miejsce, które ma być pokryte i stopniowo usuwaj zabezpieczenie. Przy pomocy pacy dociśnij plaster mocno i równomiernie do ściany. Tak samo postępuj z resztą arkuszy. Mozaikę możesz docinać na przykład za pomocą noża segmentowego i tym sposobem dopasować ją idealnie do powierzchni. Ostatnim krokiem jest fugowanie. Wybierz sprawdzoną zaprawę i postępuj zgodnie z zaleceniami producenta. Po zakończeniu tego etapu, odczekaj chwilę, a następnie umyj mozaikę wilgotną gąbką. Odczekaj około 12 godzin i wyczyść plaster z pozostałości fugi.

Montaż mozaiki drewnianej

W przypadku montażu mozaiki drewnianej również należy zadbać o odpowiednio przygotowany, gładki i czysty grunt. Przycinanie plastrów wymaga użycia profesjonalnych urządzeń, dlatego warto dostosować wzór tak, by nie było takiej konieczności. Pamiętaj także, że w przypadku mozaiki drewnianej nie stosuje się montażu bezszczelinowego. Warto zastosować biały, elastyczny klej dedykowany temu typowi płytek. Rozprowadź go na ścianie za pomocą szpachli zębatej i od razu przyklej i dociśnij plaster. Arkusze rozdzielaj za pomocą krzyżyków. Tak przygotowaną mozaikę pozostaw na 24 godziny, a następnie wykonaj spoinowanie przy pomocy pacy gumowej. Oczyść drewniane płytki i użyj impregnatu, aby przedłużyć ich trwałość i nadać połysk.