Montaż, fugowanie i czyszczenie mozaiki miedzianej – imozaiki.pl

Montaż, fugowanie i czyszczenie mozaiki miedzianej

Miedziane płytki zyskują coraz większą popularność w aranżacjach wnętrz. Doskonale odnajdują się w pomieszczeniach urządzonych w stylu industrialnym oraz nowoczesnym. Chętnie wykorzystuje się je także w przestrzeniach komercyjnych, takich jak centra konferencyjne czy loftowe restauracje. Układanie miedzianych elementów wygląda inaczej niż montaż mozaiki ceramicznej czy szklanej. Sprawdź, o czym pamiętać przy zakładaniu tej oryginalnej dekoracji ścian.

Montaż mozaiki w kuchni, salonie i innych pomieszczeniach o niskiej wilgotności

Zamawiając płytki (mozaika), warto skorzystać z kalkulatora, który obliczy, ile plastrów będzie niezbędnych na określoną powierzchnię. Do przycinania elementów niezbędne jest użycie profesjonalnych urządzeń do cięcia metalu, takich jak piłka ręczna, szlifierka kątowa z tarczą diamentową lub brzeszczot. Układanie mozaiki na ścianie rozpocznij od dokładnego przygotowania powierzchni. Podłoże powinno być równe, wyczyszczone oraz odtłuszczone. Zagruntuj je odpowiednim płynem. Sam proces układania wygląda podobnie jak montaż mozaiki ceramicznej – nie należy stosować metody „na styk”, czyli bezszczelinowego, więc koniecznie zaopatrz się w krzyżyki dystansowe. Płytki należy przyklejać na białą i elastyczną zaprawę dedykowaną miedzianym elementom. Rozprowadzaj ją za pomocą szpachli zębatej, tak aby po przeciągnięciu po powierzchni kleju powstały równoległe bruzdy. Od razu przyklej plaster i równomiernie dociśnij. Niezwłocznie usuń zaprawę z powierzchni mozaiki. Tak zamontowany element pozostaw na 24 h.  

Układanie mozaiki w łazience i proces fugowania

W przypadku montażu płytek w pomieszczeniach o dużej wilgotności należy zastosować grunt izolacyjny. Proces spoinowania miedzianych elementów odbywa się na podobnych zasadach co fugowanie mozaiki szklanej. Przed podjęciem działań, warto wykonać test fugi na mniejszej powierzchni. W ten sposób sprawdzisz, czy na płytkach nie pojawiają się przebarwienia. Zapatrz się w drobnoziarniste spoino o neutralnym składzie, dedykowane miedzianym elementom oraz gumową pacę. Fugę możesz kłaść równo z powierzchnią plastra lub częściowo ją wybierać. Po nałożeniu oczyść płytki wilgotną gąbką i pozostaw je na 24 godziny bez użytkowania.

Fugowanie czysdzczenie mozaiki miedzianej

Pielęgnacja mozaiki miedzianej

Zarówno miedziana mozaika do kuchni, jak i do łazienki pod wpływem dwutlenku węgla, wilgoci oraz innych warunków atmosferycznych może pokrywać się charakterystyczną zieloną patyną. Nalot można usunąć za pomocą delikatnych materiałów oraz dedykowanych preparatów do czyszczenia miedzi. W ten sposób powierzchnia odzyska swój blask i dalej będzie stanowić piękną dekorację wnętrza.

Układanie mozaiki miedzianej nie jest trudne. Należy jednak pamiętać o przestrzeganiu zaleceń producenta. Przed podjęciem się prac przeczytaj dokładnie wytyczne i zaopatrz się w odpowiednie materiały. Pamiętaj, że proces montażu i spoinowania miedzianych elementów również różni się niż na przykład układanie i fugowanie mozaiki kamiennej. Warto również zadbać o prawidłową pielęgnację płytek w czasie użytkowania.