Jak zastosować mozaikę marmurową? – imozaiki.pl

Jak zastosować mozaikę marmurową?

Mozaika to świetny sposób na stworzenie ciekawej dekoracji czy podrasowanie wyglądu. Mozaiki świetnie sprawdzają się w domach i w przestrzeniach komercyjnych. Są łatwe w czyszczeniu i stanowią ciekawe wykończenie każdego pomieszczenia. Poznaj mozaikę marmurową, zobacz, z czym ją można zestawić i jak zadbać o nią, by pięknie się prezentowała przez długie lata.

Gdzie sprawdzą się kamienne mozaiki?

Mozaiki marmurowe są szlachetnym materiałem, po który często sięgają projektanci wnętrz. Stanowią ciekawe uzupełnienie aranżacji. Dobrze komponują się także w towarzystwie płytek ceramicznych. Dzięki nim można wprowadzić do pomieszczenia nieco loftowego, surowego stylu. Świetnie sprawdzą się w kuchni pomiędzy blatem, a wiszącymi szafkami, chroniąc ścianę przed zachlapaniem. Mozaiki marmurowe wykorzystuje się również w łazienkach podkreślając jeden element wystroju np. wannę czy umywalkę. Tego rodzaju mozaika (na podłogę i nie tylko) dobrze prezentuje się w towarzystwie takich naturalnych materiałów jak ceramika, szkło czy drewno. Dzięki takiemu rozwiązaniu zyskasz ciekawą, nieszablonową posadzkę. Zanim wybierzesz odpowiedni model, sprawdź, czy można ją zamontować na podłodze lub w miejscach narażonych na zachlapanie.  Regularnie pielęgnowane pozwalają cieszyć się nienagannym wyglądem przez wiele lat.

Jak zastosować mozaikę marmurową?

Przygotowanie podłoża

Zanim położysz mozaikę, dokładnie wyrównaj i oczyść powierzchnię, na której chcesz wykonać montaż. Mozaiki kamienne zaleca się kleić na białych, elastycznych, szybkoschnących zaprawach klejowych. Dokładnie zapoznaj się z instrukcją producenta. Po położeniu płytki należy usunąć nadmiar kleju z  powierzchni, narzędzi i rąk. Położone płytki zostaw na 24 godziny. Kiedy zaprawa całkowicie zwiąże możesz przystąpić do fugowania, mniej więcej po ok. 5 dniach. Warto również zaimpregnować mozaikę, by nie doszło do odbarwienia. Po nałożeniu należy odczekać 24 godziny bez użytkowania.

Utrzymanie czystości.

Kładąc mozaikę warto tuż po fugowaniu wyczyścić powierzchnię płytek. Gdy fuga będzie plastyczna, dużo łatwiej będzie ją usunąć. W tym celu użyj miękkiej, mokrej gąbki. Mozaiki marmurowe kamienne najlepiej wykończyć elastycznym materiałem w kolorze zbliżonym do płytek. Wówczas będzie się pięknie prezentowała. Jeżeli ułożyłeś mozaikę na podłodze to pamiętaj o pozamiataniu posadzki z resztek odprysków i odłamków po cięciu. Należy unikać środków na bazie kwasów, bo mogą odbarwić kamień czy fugę. Kiedy aranżacja będzie czysta i sucha warto zakonserwować ją impregnatem do marmuru. Środek nakłada się cienką warstwą, dzięki czemu nie powstaną smugi. Do codziennej pielęgnacji zaleca się wybrać środek o naturalnym PH. Uciążliwe zabrudzenia czy zacieki możesz usunąć preparatem dedykowanym odplamianiu marmuru. Unikaj stosowania druciaków czy innych chropowatych gąbek, które mogą porysować powierzchnię płytki.

Samo utrzymanie mozaik jest proste. Warto pielęgnować ją na bieżąco i w miarę możliwości szybko usuwać zabrudzenia. Na kamiennej posadzce odradza się przesuwanie ciężkich mebli czy przedmiotów. Niemiej, jest trwałym i ciekawym aranżacyjnym obiektem. Postaw na sprawdzone rozwiązania i zamów już teraz wybrane odcienie.