Jak ułożyć mozaikę? – imozaiki.pl

Jak ułożyć mozaikę?

Mozaika to bardzo modny sposób na aranżację wnętrza. Bogactwo wzorów, kolorów i materiałów, z których została wykonana, zachęca do wykorzystywania jej w salonie, kuchni czy łazience. To doskonała propozycja również do przestrzeni komercyjnych. Mozaika potrafi nadać wnętrzu niepowtarzalny charakter. Układanie jej wymaga jednak staranności i wiedzy. Dowiedz się, jak kłaść te niewielkie płytki.

Na co zwrócić uwagę przy montażu mozaiki?

Sposób położenia mozaiki zależy od materiału, z którego została wykonana. Inaczej postępuje się z ceramiczną, a inaczej z drewnianą. Istotne są także narzędzia wykorzystywane przy przycinaniu mozaiki. Szklaną należy ciąć tarczą diamentową, a metalową – piłką ręczną. Od rodzaju mozaiki zależy także sposób klejenia. Należy stosować się do zaleceń producenta. Typowe podłoża to najczęściej tynki cementowe, zaprawy klejowe (warto wybrać te o zwiększonej elastyczności i przyczepności) oraz produkty, które pozwalają na jednoczesne klejenie i fugowane.

Podłoże powinno być wyrównane, czyste i odłuszczone. Należy zadbać także o jego odpowiednie zagruntowanie. Nie należy stosować montażu bezszczelinowego. Płaty oddzielaj „krzyżykami”. Zadbaj o spoinowanie, zgodne z zaleceniami producenta oraz o odpowiednią pielęgnację mozaiki po ułożeniu. Jeśli wybrałeś drewnianą, istotna będzie również jej impregnacja.

Pamiętaj również o rozplanowaniu mozaiki i zamówieniu potrzebnej ilości z jednej partii. Może się zdarzyć, że produkowane w różnych odstępach czasu płytki będą miały inny odcień. Wymierz dokładnie powierzchnię, na której chcesz ułożyć mozaikę. Potrzebną ilość plastrów obliczysz przy pomocy kalkulatora, znajdującego się przy każdym produkcie.

Jak ułożyć mozaikę?

Montaż na ścianie i na podłodze – co jest istotne?

Decydując się na mozaikę, zwróć uwagę na jej specyfikację techniczną. Nie wszystkie nadają się do położenia w każdym miejscu. Jeśli chcesz ułożyć ją w miejscu o zwiększonej wilgotności, na przykład w łazience, wybierz propozycje, które mogą być użyte na powierzchniach mokrych. Mozaika na ścianę występuje w wielu wzorach i kolorach. Większość nadaje się wyłącznie do wnętrz, ale znajdą się także modele, które będziesz mógł położyć na balkonie czy tarasie. To także świetna propozycja do przestrzeni komercyjnych. W bogatym asortymencie znajdziesz mozaiki kwadratowe, prostokątne, heksagonalne oraz w regularnych kształtach z różnych materiałów. Doskonale przełamią monotonie każdego wnętrza.

Planując aranżację posadzki, należy zwrócić uwagę na kilka kwestii. Mozaika na podłogę powinna być trwała oraz odporna na zarysowania i ścieranie się. Istotna jest jej klasa PEI, która określa dopuszczalną intensywność eksploatacji. Płytki powinny być antypoślizgowe, zwłaszcza gdy planujemy położyć je w łazience. Na podłogę warto wybrać mozaikę ceramiczną, kamienną lub gresową.

Przy układaniu mozaiki, należy pamiętać o wielu kwestiach. Robiąc to samemu zadbaj o odpowiednie narzędzia oraz materiały. Stosuj się do zaleceń producenta. Możesz również powierzyć prace fachowcowi z doświadczeniem. Ciesz się piękną mozaiką we wnętrzu swojego domu.