Błędy popełniane w trakcie montowania mozaiki - jak ich uniknąć? – imozaiki.pl

Błędy popełniane w trakcie montowania mozaiki - jak ich uniknąć?

Mozaika jest materiałem, który chętnie stosuje się jako wykończenie łazienki, kuchni czy nawet przedpokoju. Jej zaletą jest dekoracyjny charakter i szybki montaż. Dzięki niej w kilka godzin można całkowicie odmienić wnętrze. Niektóre komponenty wymagają zastosowania specjalnych rozwiązań. Jak uniknąć błędów w trakcie układania mozaiki i cieszyć się pięknymi płytkami przez wiele lat?

Jak układać mozaikę – wybór komponentu

Mozaika może być wykonana z różnego rodzaju materiałów – kamienia naturalnego, szkła, ceramiki, miedzy czy nawet stali. By odpowiednio zespoić ją z podłożem niezbędny będzie klej. Do mozaiki szklanej, zarówno w przypadku montażu w miejscach suchych czy wilgotnych, należy wybrać wysokiej klasy produkt, który zapewni odpowiednią przyczepność. Drobne mozaiki są zwykle dostępne w formie gotowych „plastrów”. Poszczególne komponenty są już przyklejone do specjalnej siatki, którą umieszcza się na wybranej powierzchni. Tego rodzaju komponent można zastosować zarówno w miejscach suchych, jak i wilgotnych. Sprawdzi się również na zewnątrz. Zanim zdecydujesz się na konkrety produkt i dokonasz zakupu, dokładnie sprawdź wszelkie parametry i informacje producenta. Dzięki temu unikniesz błędu, który popełnia wiele osób – nieprzystosowanie komponentu do warunków.

Mozaika krok po kroku - wybór zaprawy klejowej

Płytki – mozaika będą wyglądać efektownie, jeżeli odpowiednio je zamontujesz. Na opakowaniach znajdziesz odpowiednie informacje o tym, dla jakiego surowca budowlanego najlepiej się sprawdzi. W przypadku mozaik przezroczystych i półtransparentnych (na przykład szklanych) warto wybrać białą lub lekko szarą zaprawę. Z kolei układając produkt z kamienia naturalnego, spoiwo powinno być stworzone na bazie białego cementu, który nie powoduje przebarwień okładziny. Klej do mozaiki ceramicznej powinien być elastyczny – można tutaj wykorzystać zaprawy cementowe wzbogacone tworzywem sztucznym, które sprawdzą się również do fugowania. Jeżeli chcesz zamontować mozaikę w pomieszczeniach wilgotnych lub mokrych, niezbędne będą produkty specjalistyczne, oznaczone na opakowaniach jako przeznaczone do klejenia na podłożach trudnych. Jeżeli odpowiednio przygotujesz podłoże pod układanie płytek oraz wybierzesz wysokiej jakości zaprawę, możesz być pewien, że płytki wykonane z takich materiałów jak ceramika czy gres (mozaika) odpowiednio mocno przylegną do powierzchni i nie odpadną. Źle dobrana zaprawa to kolejny błąd, który można z łatwością wyeliminować.

Błędy popełniane w trakcie montowania mozaiki

Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Układając mozaiki (gres, ceramika, szkło), pamiętaj, by warstwa kleju nie była za gruba. W przeciwnym razie małe elementy będą się zapadać. By docisnąć element, używaj dedykowanej gumowej pacy, a przed fugowaniem usuń nadmiar kleju ze szczelin. Koniecznie miej pod ręką poziomicę i na bieżąco sprawdzaj ułożenie poszczególnych arkuszy. Jeżeli zdecydowałeś się na pojedyncze płytki, nie zapomnij o zastosowaniu krzyżyków dystansowych, które pomogą zachować równe odstępy. Zanim przystąpisz do fugowania, koniecznie odczekaj, aż klej odpowiednio zwiąże, zazwyczaj trwa to około 24 godzin. Następnie można przystąpić do fugowania. Zaprawę nanosi się na mozaikę przy użyciu gumowej pacy. Kiedy delikatnie zastygnie, należy usunąć plamy z płytek mokrą gąbką. By nie wymyć jej ze szczelin, wykonuj ruch po przekątnej. Na rynku można znaleźć wiele różnego rodzaju fug – od kolorowych, przez brokatowe aż po stonowane odcienie. Wybierz produkt wysokiej jakości, który będzie odporny na wymywanie czy blaknięcie, a także powstawanie pleśni czy grzybów.